Yale'i ajalugu

Yale on üks maailma vanimaid rahvusvahelisi kaubamärke ning ilmselt lukutööstuse tuntuim nimi. Yale'i ajalugu on pikitud tähtsate leiutistega, mis tähistavad mitte ainuüksi Yale'i, vaid ühtlasi kogu lukutööstuse arengut.

Algus

Yale'i juured ulatuvad Koloniaal-Ameerikasse – aega, mil Põhja-Walesist pärit Yale'ide pere otsustas emigreeruda Uude Maailma. Paar põlvkonda hiljem – umbes 1840. aastal – alustas Linus Yale seenior oma New Yorgi osariigis Newportis asuvas lukutöökojas uudsete turvalukkude loomist ja tootmist. Ta spetsialiseerus kallitele käsitsi valmistatud pangalukkudele.

Teedrajav innovatsioon

1850. aastal isa ettevõttes tööle asunud Linus Yale juunior täiustas isa leiutatud tihvtidega silinderlukku, patenteeris selle ja temast sai oma aja hinnatud lukuekspert. 1862. aastal tõi Linus Yale juunior turule uudsel kombinatsioonil põhineva lukumehhanismi Monitor Bank Lock, mis tähistas panganduses üleminekut võtmega lukkudelt kood- või kombinatsioonlukkudele. Tänapäeval tuginevad kõik USA-s toodetavad kombinatsioonlukud selle luku tööpõhimõtetele.

Linus Yale juunior

Linus Yale juunior katsetas ka muistsete egiptlaste poolt enam kui 4000 aastat tagasi kasutatud mehhanismil põhinevat lukku. Olles 1861. ja 1865. aastal patenteerinud oma lukumehhanismid, õnnestus Linus Yale'il viimaks luua oma tähtsaim leiutis – Yale'i silinderlukk. Linus Yale juunior muutis oma arvukate pöördeliste leiutistega igaveseks lukutööstus.

Laienemine maailma

Patentidele, Yale'i nime usaldusväärsusele ja enda nutikusele toetudes asutasid Yale juunior ja tema töökaaslane Henry Towne 1868. aastal ettevõtte Yale & Towne, kus tol ajal töötas 35 inimest.

Ettevõte kasvas ja laiendas oma tegevusulatust, hakates tootma käsijuhtimisega kettvintse, akutoitega transpordikärusid ning 1879. aastal alustati tabalukkude seeria tootmist. Yale & Towne omandas uksesulgurite ettevõtte Norton ning ettevõtte H. & T. Vaughan Ltd.

20. sajandi alguses laieneti üle maailma ning töötajate arv ületas 12 000. 20. sajandil toimunud omandamised ja asutatud ühisettevõtted on teinud Yale'i lukud tuntuks kogu maailmas.

2000. aasta augustis omandas ASSA ABLOY Yale'i, kellest sai seeläbi maailma juhtiva ukselukustuslahendusi pakkuva kontserni liige.